Radionica

KAKO DO BORBENOG SINDIKATA?

Radnički glas je posvećen izgradnji i radu sa postojećim sindikatima na terenu u Srbiji i regionu. Naši članovi su u sindikatima, sindikalni lideri, zaposleni, aktivni na polju društvene teorije, kao i studenti, budući zaposleni koji žele da se uključe u angažovane politike i društvene pokrete.
Pored našeg podcasta koji gradimo kao glasilo radničkog i sindikalnog pokreta, sindikatima nudimo program radionice „Kako do borbenog sindikata?“. Radionica je osmišljena između ostalog na osnovu seminara „Organizing for power“ Jane McAlewey koji su naši članovi pohađali, radionica i literature organizacije Labor Notes, savremenih autora poput Džoa Bernsa i Ijana Elinsona, kao i literature klasičnog sindikalizma i rank and file strategije (strategije izgradnje odozdo).
Smatramo da je ova radionica korisna svakom sindikalnom pokretu koji želi da ojača svoje članstvo, uključi članstvo u donošenje odluka, suprotstavi se poslodavcu kroz konkretne akcije i izbori se za bolje uslove rada. U nastavku možete videti radni okvirni program radionice i teme koje on pokriva, dok program konkretne radionice uvek osmišljavamo u saradnji sa potrebama sindikata na terenu.

PROGRAM RADIONICE

  1. Šta je borbeno sindikalno organizovanje?
    U čemu je osnov sukoba između zaposlenih i poslodavaca? Šta znači boriti se za dostojanstven rad i dostojanstven život od rada? Da li se borimo samo za platu ili i za bolje uslove rada i veću kontrolu nad radnim mestom?
    Kako prepoznati poslovne sindikate i liberalne sindikate? U čemu se sastoje manjkavosti ova dva tipa sindikata i kako se boriti protiv ovih tendencija?
  2. Veština razgovora
    Zbog čega je važno razgovarati sa ljudima koji se sa nama ne slažu i voditi razgovore koji nam nisu uvek prijatni? Kako se pripremati za razgovore u izgradnji sindikata? Zašto je greška pristupiti ovim razgovorima kao bilo kojim drugim? Kako strukturisati i voditi „teške razgovore“ tako da pokrenu članstvo na akciju?
  3. Kako do većine?
    Po čemu se sindikalno organizovanje razlikuje od drugih društvenih pokreta i zbog čega je za borbeni sindikat ključno da zadobije većinu?
    Koga radnici slušaju na radnom mestu? Šta podrazumevamo pod prirodnim liderima, odnosno radnicima sa uticajem? Kako razlikovati aktiviste od prirodnih lidera?
    Kako iskustvo borbe menja i oblikuje odnose na radnom mestu?
    Kako mapirati radni kolektiv u borbenom sindikatu?
  4. Kako od zastupanja i mobilizacije do organizovanja?
    Šta podrazumevamo pod zastupanjem, a šta pod mobilizacijom, kao vidovima sindikalnog delovanja? Šta je duboko organizovanje i zbog čega je ono ključno za borbeni sindikat? Kada i kako borbeni sindikat treba da se služi zastupanjem i mobilizacijom kao taktikama u svom radu?
    Zašto su demokratija i masovno učestvovanje u donošenju odluka ključni za izgradnju i uspeh kolektivnih akcija i štrajka? Zbog čega nema demokratije bez punog učestvovanja žena na svim nivoima u sindikatu?
  5. Utvrđivanje zahteva i ciljeva borbe
    Kako izgraditi zahteve tako da pokreću sindikat na akciju i osiguraju pobedu? Šta podrazumevamo pod ekonomskim zahtevima, a šta pod političkim? Koji su kriterijumi po kojima možemo identifikovati zahteve oko koga će se zaposleni organizovati? Šta su minimalni, šta organizacioni, a šta pokretački zahtevi i zbog čega je važna njihova interakcija?
  6. Organizovanje kolektivnih akcija
    Kako osmisliti kolektivne akcije koje će poslodavcu pokazati moć sindikata i složnost članstva? Zbog čega je za borbeni sindikat važno da razmišlja kroz kolektivne akcije i da se upravo kroz njih i gradi? Kako razmišljamo o štrajku, zašto je on važan, kada mu pribegavamo i šta je za njega potrebno?
  7. Otvoreno pregovaranje
    Zbog čega je kolektivno pregovaranje ne treba da bude samo ključni zadatak sindikata, već treba da izraste u ključni proces njegovog osnaživanja? Kako se suprotstaviti prljavim taktikama poslodavaca u sabotaži pregovaranja i podrivanju poverenja u sindikat? Kako uključiti celokupno članstvo u proces kolektivnog pregovaranja? Kako izgraditi širu mrežu podrške u zajednici za zahteve sindikata u pregovorima?
  8. Sindikat u kampanji
    Zbog čega je važno graditi solidarnost šire zajednice sa sindikalnom borbom? Kada i kako borbeni sindikati posežu za medijskim kampanjama? Na čijoj su strani mediji i novinari i kako izvući maksimum za radnike? Kako ne padati u zamku da ritam sindikalnih aktivnosti počnu da diktiraju mediji i nevladine organizacije? Kako iskoristiti kampanju za jačanje i omasovljenje sindikata?

Radionica je osmišljena tako da u njoj učestvuje šire aktivno članstvo jednog sindikata, odnosno da se sprovodi na terenu, ali se delovi radionice mogu organizovati i za mešovite grupe.
Ukoliko razmišljate o organizovanju naše radionice, javite nam se i možete da budete gosti na nekoj od radionica koje organizujemo u međuvremenu.